COVID-19 Antikor Testi Nedir?

COVID-19 Antikor testi, bir kişinin daha önce COVID-19 (koronavirüs) geçirip geçirmediğini belirlemek için yapılan testlerdir. Vücuttan alınan kan örneği ile incelenir. COVID-19 antikor testleri, daha önce koronavirüs geçirmiş kişilerin bağışıklık sisteminde antikorların oluşup oluşmadığını gösterir.

COVID-19 antikor testi neden yapılır?

Dünyada ve ülkemizde hepimiz hayatımızın son iki yılını COVID-19 pandemisi ile geçirdik. Bu dönemde çoğumuz ya kendimiz ya da bir akrabamız ya da tanıdık bir arkadaşımız COVID-19 salgınına yakalandık. Hemen hemen herkes, yakın çevresinden bazı kişilerin bu salgın nedeniyle hayatını kaybettiğine tanık oldu. Bu duruma sahip birçok kişi, daha önce enfeksiyon geçirip geçirmediğini veya enfekte olmuş olsalar bile vücutlarının bu virüsle nasıl savaştığını bilmek ister. Ayrıca vücudunun bağışıklık geliştirip geliştirmediğini veya kendisini COVID-19 pandemisinin yeni varyantlarına karşı koruyacağını merak ediyor. Bu durum normal çalışma düzenine geçmek isteyen birçok iş yeri tarafından da değerlendirilmektedir. Başta büyük şirketler olmak üzere çoğu iş yeri, çalışanlarının bağışıklık oranlarını antikor testleri ile belirlemekte ve normal hayata dönmek için planlar yapmaktadır.

COVID-19 Antikor testi ne zaman yapılmalıdır?

Antikor testi genellikle COVID-19 hastaları tamamen iyileştikten sonra önerilir. Vücudun bağışıklık sistemi, virüsle savaşmak ve virüsü temizlemek için kritik olan antikorlar üretir. Hastanın kolundan kan örneği alınarak yapılır. Bu numune ile hastanın COVID-19’a neden olan virüse karşı antikor geliştirip geliştirmediğini belirlemek için kan numunesi üzerinde laboratuvar çalışması yapılır. Antikor testinin zamanlaması ve türü doğruluğu etkiler. Enfeksiyon sırasında çok erken test yapmak, vücutta bağışıklık tepkisi oluşmaya devam ederse test antikorlarını tespit edemeyebilir. Bu nedenle, semptomlar başladıktan en az 2 ila 3 hafta sonrasına kadar antikor testi önerilmez.

COVID-19 antikor testi nasıl yapılır?

Antikor testi, kişinin kanındaki antikorları kontrol eder. Vücut bir enfeksiyon kaptığında, bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyona karşı korumak için antikorlar üretir. Bu nedenle antikorlar, vücuda giren virüslere karşı mücadelede çok yardımcı olur. Antikorlara sahip olmanın virüsü tekrar kapmanızı engelleyip engellemeyeceği bilinmiyor. Antikor testi, koldaki bir damardan bir tüpe alınan kan örneği ile yapılır.

COVID-19 antikor testi sonuçları ne kadar süreyle açık olacak?

Antikor testi, COVID-19’a neden olan SARS CoV-2 virüsüne karşı vücudun bağışıklık sisteminin oluşturduğu toplam IgG tipi antikorları ölçer. Vücudun bu hastalığa karşı bağışıklık oluşturup oluşturmadığını gösteren bir testtir. Boğazdan veya burundan örnek alınarak yapılan testten farklı olarak koldan kan alınır. Test yaklaşık 40 dakika üzerinde çalışılır ve sonuç en geç 24 saat içinde kişiye bildirilir.

IgM-IgG antikor testleri nelerdir?

IgM’deki antikorları tespit eden serolojik testlerden yani erken evre antikor testinden elde edilen POZİTİF bir sonuç, kişinin yakın zamanda virüse maruz kaldığını gösterir. Ancak enfekte hastalarda virüse karşı antikorların henüz gelişmediği durumlarda NEGATİF test sonucu alınabilir.

IgG’nin, yani geç yanıt antikor testinde POZİTİF saptanması, tip CORONA VİRÜS COVID-19 (SARS-CoV-2) enfeksiyonuna maruz kaldığınızı gösterir. Pozitif IgG antikor seviyeleri genellikle semptomlar başladıktan en az 10 ila 14 gün sonra ortaya çıkar. IgG antikoru pozitif olan bir kişinin bağışıklık sisteminin COVID-19 (SARS-CoV-2) enfeksiyonuna yanıt verdiği anlaşıldı.

COVID-19 antikor testinin pozitif sonucu ne anlama geliyor?

Pozitif bir antikor testi sonucu, kişinin enfeksiyondan daha iyi korunacağı veya başkalarına bulaşmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle antikor testi sonucu pozitif çıkarsa kişi sonuna kadar koruyucu önlemler almalı ve kendini izole etmelidir.

COVID-19 antikor testinin negatif sonucu ne anlama geliyor?

COVID-19 enfeksiyonu veya aşısı sonrası negatif antikor testi sonucu, kişinin kendisini bu hastalıktan çok ciddi şekilde koruması gerektiği anlamına gelir. Antikor testi sonucu negatif çıkan kişinin maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyması gerekmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
admin hakkında 74 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.