Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?

gebelik en erken ne zaman belli olur

Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik en erken ne zaman belli olur, sorusuna cevap vereceğiz bugün. Gebelik, yani hamilelik spermin yumurta ile birleştiği andan itibaren başlar. Sperm yumurtaya girdiği andan itibaren döllenme başlar ve kadın bilimsel olarak gebe kabul edilir. Tabi ki bu durumun belli süreçleri bulunmaktadır.

Nasıl Hamile Kalınır?

Öncelikli olarak cevap vermemiz gereken sorulardan bir tanesi de budur. Hamile kalmak için erkek spermlerinin kadın rahmine ulaşması gerekir. Kadın rahmine erkek spermleri ulaştığı takdirde hamilelik gerçekleşme ihtimali bulunur. Spermlerden bir tanesi yumurtaya ulaşarak dölleme işlemini gerçekleştirebilirse hamilelik süreci başlar.

Gebelik Testi, İlişkiden Kaç Gün Sonra Sonuç Verir?

Eğer ki ilişki sonrası döllenme başarılıysa ve bir hamilelik söz konusuysa 12-14 gün sonra test yapılabilir ve sonuç alınabilir. Hamileliğin öğrenilebilmesi için en ideal yöntem ise kanda hamilelik testi yapmak olacaktır. Adet gününü bir iki gün geçtikten sonra kanda gebelik testi yaptırarak sonucu görebilirsiniz.

Eğer kişi daha önceden hamilelik testi yaptırmak ve gebe olup olmadığını daha erkenden öğrenmek isterse, döllenme gerçekleştikten ve yumurta rahme yerleştikten 1 hafta sonra beta HCG salınmaya başlar. Kişi bu durumda HCG testi yaparak hamilelik sonucunu görebilir. HCG testi günlük yaşantımızdan da rastlayabildiğimiz, eczanelerden alınabilen testlerdir. HCG testi, idrar kullanılarak yapılır ve test sonucu genellikle doğru olur. Genellikle çift çizgi olduğunda hamilelik pozitif, tek çizgi olduğunda hamilelik negatif olur. Tabi ki, yaptığınız HCG testinin kullanma talimatlarını okuyarak sonucu değerlendirmenizde fayda var.

Yani kısaca gebelik en erken ne zaman belli olur sorumuzun cevabını vermiş olduk. Döllenmeden 14 ile 20 gün sonra gebelik testi yapılarak gebelik sonucu öğrenilebilir.

Son olarak Şeker Hastalığı Nasıl Geçer? isimli konumuzda, şeker hastalığının nasıl geçeceği hakkında bilgi vermiştik.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
admin hakkında 74 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.