Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu; toplumun ortalama %3-%10’unda, özellikle de ileri yaştaki bireylerde görülüyor. Fakat çocuklukta da ortaya çıkabiliyor.

Uzun süren istirahat hâlinde veya uykuya dalarken bacaklarda rahatsız edici bir his meydana gelmesi, huzursuz bacak sendromu olarak tanımlanıyor. Bu durumdaki hasta, karşı koyulamaz bir şekilde bacaklarını oynatma isteği duyuyor ve bunu yapmadan rahat edemiyor. Uyku kalitesini düşüren bu rahatsızlık, hastaların kesintisiz uyumasına engel oluyor.

Bu hastalığa sahip kişiler bacaklarında ortaya çıkan bu hissi; gerilme, çekme, yanma, iğnelenme, kaşıntı şeklinde tarif ediyor. Bacaklarını hareket ettirme dürtüsü dayanılmaz bir boyuta varıyor ve kişiler bacaklarını oynatarak bu hissi biraz azaltabiliyor.

Özellikle sürekli masa başında çalışmak, uçak veya otobüs yolculuğu gibi uzun müddet hareketsiz kalmaya sebep olan durumlar bu rahatsızlığı tetikliyor.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Uzmanlar, bu hastalığın kesin bir sebebi olmadığını belirtiyor. Acıbadem Fulya Hastanesi nöroloji bölümünde görevli olan Dr. Beyza ÇitçiYalçınkaya, bu hususta şunları ifade ediyor:

‘Huzursuz bacak sendromunun neden kaynaklandığı hakkında net bir veri yok. Fakat, beyindeki bazı kimyasalların hareket sistemini etkilemesine bağlı olarak geliştiği düşünülüyor.

Bu hastalığı sekonder ve primer olmak üzere iki gruba ayırıyoruz. Sekonder huzursuz bacak sendromu başka bir hastalık nedeniyle ortaya çıkıyor, primer tipte ise belli bir neden tespit edilemiyor.

Bir hastalıktan kaynaklı huzursuz bacak sendromu genelde periferik nöropati sebebiyle gözlemleniyor. Bu, bacaklarda ve kollarda bulunan sinirlerin hasar görmesi anlamına geliyor.

Diğer taraftan, demir eksikliğine bağlı kansızlığın bir sonucu olarak da huzursuz bacak sendromuyla karşılaşılabiliyor.’

Bazı ilaçların da belirtileri alevlendirdiğine temas eden Dr. Beyza Çitçi Yalçınkaya, antidepresanların buna örnek gösterilebileceğini söylüyor.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Tedavide öncelikle hastalığın şiddetlenmesine yol açabilecek besinlerden ve maddelerden kaçınmak önem taşıyor. Nikotin, kafein ve alkol gibi maddelerden uzak durmak belirtilerin hafiflemesinde büyük rol oynuyor.

Öte yandan, hastanın ilaçlarını gözden geçirmek ve belirtilerin artmasına sebebiyet verebilecek ilaçları sonlandırmak gerekiyor.

Ayrıca; beslenme bozukluğu, parkinson, varis, guatr, böbrek hastalığı, şeker veya kansızlık mevcutsa bunların tedavisine başlanıyor.

İlaçsız tedavilere cevap vermeyen hastalarda ilaç kullanımı son çare olarak görülüyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
admin hakkında 74 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.