Turpun Faydaları

Turp ürününde bulunan vitamin, mineral ve lifler düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besin maddesidir. Salataların vazgeçilmezi olan turp, öğle yemeğinin yanında garnitür olarak ve diyetlerde tokluk vermek için kullanılmaktadır. Antioksidan ürünlerle birçok sağlık hizmetinden yararlanmak için turp kitleden tercih edilmelidir. Dyt. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dr. Betül Merd vitamin deposu turp hakkında bilgi verdi.

Turp nasıl bir bitkidir?

Brassicaceae familyasından sebze olarak tüketilen turp (Raphanus sativus L.); İlk olarak Çin, Japonya, Kore ve Güney Asya’da yetiştirildikten sonra yetiştirilebilen faydalı bir bitkidir. Turpun yenen kısmı yerin altındaki sapıdır. Yerde bir yaprak bölümü vardır.

Turp nerede büyüdü?

Anavatanı iyi bilinen turp, Orta Asya ve Doğu Asya’da birinciliği elde etmek mümkün olacak şekilde tamamlanabilir. Dünyada en çok Japonya, Çin ve Güney Kore’de yetiştirilmektedir. Özellikle Avrupa’da son 20 tüketim ve tüketim harcaması. Yetiştirilebilir, yetiştirilirse yetiştirilebilen turp; Akdeniz iklimine sahip Osmaniye, Maraş, Hatay ve Mersin gibi bölgelerin yanı sıra Ankara ve Konya gibi illerde de yoğun olarak yetiştirilmektedir. Türkiye’de turp üretiminin %70’i Osmaniye’de üretilmektedir.
Beyaz, siyah ve kırmızı olanları var. sağlıklı beslenmede. Ancak siyah, kırmızı, pembe veya karmaşık olabilir. Hızla küçülen turpun içindeki olay beyaz veya kırmızı olabilir ve hayat karışık renklerden oluşabilir.

Askorbik asit (C vitamini), folik asit, yaşam, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller açısından zengin olan turp ayrıca riboflavin oluşturur. Turpta; kuru madde, ham lif, genel şekerler, C vitamini, protein ve nitrat. Turp %90-95 su ve %5-10 kuru maddeden oluşur. 100 gramında 17 K enerji, 1 gram protein, 0.1 gram yağ, 3.6 gram bahar, 10 IU A vitamini, 26 miligram C vitamini, 0.03 miligram tiamin ve riboflavin, 0.3 miligram niasin, 30 miligram kalsiyum, 31 miligram, 1 miligram demir, 18 miligram sodyum ve 322 miligram fosfor. Bazı türlerde %3-4’e kadar çıktığı bilinmektedir. Özellikle siyah turp kökleri yüksek düzeyde antioksidan içerir ve beyaz ve kırmızı turp karotenoidler içerir.

İndirim artırıcı etkisi olan turpun bir de eğitim kursu var. Kabızlıktan gelen turp, yaşamı sağlıklı tutmak için şifalıdır. Bağırsakları çalıştırdığı için iltihap gidericiden tahriş ediciye kadar sindirime iyi gelebilir. Bitkisel çiçek şuruplarının çoğunda beyaz turp suyu kullanılır. Tarihsel gelişim potansiyelini artırdığına inanılan turp; Hastalık hastalıkları, romatizma, ateroskleroz ve üzerinde olumlu bir durumdur. Oksidatiften uzaklaştırılamayacak düzeyde DNA sarmalının kırılmasını önlediği ve kanserden farklı olduğu bilinmektedir. Kök ekstraktında alınan hekzanın kimyasal önleyici özelliklerini olası kullanım alanlarında kullanır.

Portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyveler başta gelse de turpta bol miktarda C vitamini bulunur. C vitamini alma sürecinden destek sağlanması. C vitamini bağışıklığı destekler ve muayenesiz muayeneden korur.
Kan kırmızısı yıldırım kırmızısı turp, kan yanılsamasını kontrol edebilmektedir. Kalp damar sağlığında rol oynayan turp, kalp damar sağlığını öğretme hakkı ile ilgili eğitimlerde yer almaktadır. Kırmızı turp yüksek folik asit ve flavonoid değerlerine sahiptir.
Tansiyonu ekonomik olma potansiyeli olmayan turp çoktur.
Düzenli tüketimin yüzeyinden memnun kalacaksınız. Ayrıca turpun kaynatılmasıyla elde edilen su ciltte ve saçta oluşan kepek oluşumunu azaltır.
Turp iyot kullanımından ortaya çıkan. Tiroide karşı da tüketilebilir.
İçeriğindeki yüksek miktarda C vitamini ve bol miktarda lif, günlük beslenmenin çoğundan daha fazla beslenme puanı sağlar.
Ödem azaltıcı ve balgam söktürücü özelliği ile hızlı kilo vermeye yardımcı olur.
Sakinleştirici özelliği ile stresi ve strese bağlı yemek yemeyi azaltır.
Metabolizmayı hızlandırarak

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
admin hakkında 74 makale
ONMEDU TIP Fakültesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.